- Aj tlmiče majú vplyv na bezpečnosť jazdy autom
- Najčastejšie používané druhy spojovacieho materiálu
- Ročné vyúčtovanie nájomného nie je vždy príjemnou záležitosťou
- Používanie Venušiných guličiek má nielen sexuálne, ale aj zdravotné benefity
- Nechali ste si na auto aplikovať keramickú ochranu? Ako sa oň teraz starať?
Nezľahčujte problém ťažkých nôh.
Chronické žilové ochorenie (CHŽO) je vážnym medicínskym i ekonomickým problémom nie len na Slovensku. Trpí ním až 8 z 10 obyvateľov. Väčšina však návštevu lekára odkladá a „lieči sa“ výživovými doplnkami či mastičkami, ktoré nemajú za sebou žiadne medicínske dôkazy a dopracuje sa až ku kŕčovým žilám.
CHŽO je zápalové ochorenie, ktoré bez lekárskej pomoci napreduje až do otvoreného vredu na predkolení. Začne to nevinne. Nepríjemný pocit ťažkých nôh, bolesti, svrbenie kože, opuchy a kŕče.
Hovorí prof.MUDr. Viera Štvrtinová – angiológ: „Dôležité preto je použiť pri liečbe postupy a lieky, ktoré sú overené na desiatkach tisícoch pacientov na celom svete a tak dokážu chronický zápal spomaliť. Nevyhnutná je včasná diagnostika a liečba od prvých príznakov.“ Varovným signálom sú aj opuchnuté nohy v lietadle. K téme sa vyjadrila aj MUDr. Diana Ganajová, všeobecná lekárka: „Lliečba musí zahŕňať zmenu životosprávy, lieky venofarmaká, kompresívnu liečbu, prípadne miniinvazívnu a chirurgickú.“
Odborníci pri liečbe CHŽO odporúčajú iba 7 perorálnych venofarmák podložených klinickými štúdiami , ktoré dokazujú účinok liečby.
- Escin
- Rutín a rutozid
- Extrakt z listov červeného viniča
- Hesperidin s rocusom a kyselinou askorbovou
- Kalcium dobesilát
- Tribenosid
Odborné odporúčania pre CHŽO upozorňujú aj na liek na lekársky predpis, ktorý obsahuje mikronizovaný diosmín s hesperidínom a jeho účinok je na rozdiel od výživových doplnkov spoľahlivo klinicky vyskúšaný a overený podľa evidence base medicine (EBM) a je uvádzaný ako liek s najvyšším stupňom dôkazu. Podporu má aj v slovenských a medzinárodných odporúčaniach.
U pacientov, ktorí v minulosti potrebovali chirurgické riešenie, vedia špecialisti v 95% ošetriť postihnuté kmene endovenóznou jednodňovou chirurgiou. Je to výkon bez rezu a celkovej alebo spinálnej anestézy. Pacient je okamžite po výkone mobilný a nepotrebuje PN-ku. Pán MUDr. František Žernovický, CSc. – angiológ: „Očakávať, že sa existujúca kŕčová žila zmenší alebo zanikne po liečbe liekom alebo kompresívnou pančuchou je ilúzia. Včasná liečba nimi príznaky zmierňuje a znižuje riziko komplikácií. V žiadnom prípade však neodstráni choré časti žilného riečiska.“
Kto chce vedieť, ako na tom je, môže navštíviť mobilnú ambulanciu s logom Hnutie za zdravé nohy a to v 46 mestách po celom Slovensku počas troch mesiacov. Viac informácií nájdete na www.opuchnutenohy.sk.