- Podpora imunity pre pokojnú jeseň
- Staňte sa členom jedinečného klanu! Na Slovensko prichádza Clan Campbell.
- Zima prichádza, vaše vlasy ale nemusia trpieť!
- Aká bude farba roka 2025? Oceníte ju v jedálňach, obývačkách aj spálňach
- Nová séria spotrebičov Electrolux, ktorá sa postará o vašu bielizeň – starajte sa o to, na čom vám záleží
Poznáš jadrové palivo?
Na svete existuje množstvo typov jadrových elektrárni, ktoré pre svoj chod využívajú rôzne typy paliva. Súťažíme o unikátne USB kľúče (4 GB) v tvare palivovej kazety. Stačí správne odpovedať na otázku na konci článku. Vylosovaní budú traja výhercovia.
Palivová kazeta TVSA-T
Palivové kazety pre rôzne typy reaktorov boli vyvíjané nezávisle na sebe, čoho dôkazom je aj rozdielny prierez kaziet pre „západné“ a „východné“ typy reaktorov. Na Slovensku a v Česku nájdeme reaktory typu VVER (teda „východnej“ konštrukcie), ktoré sú tu dlhodobo a bezpečne prevádzkované a ktoré sa radia k najspoľahlivejšie prevádzkovaným reaktorom na svete. Do jadrových elektrární Jaslovské Bohunice, Mochovce a Dukovany (všetko reaktory VVER-440) dodáva palivo ruská spoločnosť TVEL. Palivová kazeta pre českú jadrovú elektráreň Temelín (pozn. red. jediná elektráreň na území bývalého Československa s reaktormi typu VVER-1000), ktoré rovnako dodáva spoločnosť TVEL, meria na dĺžku 4,57 m, pričom palivový stĺpec je dlhý 3,68 m. Palivové súbory sa skladajú zo zirkónových trubíc naplnených tabletami z oxidu uraničitého, ktoré sú nazývané palivovými prútiky. Valcové tablety majú priemer 7,6 mm a sú hermeticky uzavreté v trubiciach, čím je zabránené úniku štiepnych produktov. Do dištančné mriežky je umiestnené 312 trubíc naplnených tabletami a kazeta je zvonku spevnená nerezovými uholníky. V každej kazete s hmotnosťou 766 kg je 26 kg uránu 235, ktorého štiepením je uvoľňovaná energia. V aktívnej zóne sa nachádza 163 kaziet.
Palivo AP1000
V „západných“ typoch reaktorov, v našich končinách je asi najznámejším predstaviteľom AP1000 od americkej spoločnosti Westinghouse, je používané palivo s iným prierezom, avšak podobných rozmerov. Palivová kazeta pre AP1000 sa skladá z 264 palivových prútikov, ktoré sú usporiadané do pravidelného obrazca (17×17, na zvyšných pozíciách sú regulačné tyče, absorbátory alebo čidla). Aktívna časť kazety (palivový stĺpec) má dĺžku 4,3 metra a v aktívnej zóne je celkom 157 kaziet.
Palivo pre výskumné jadrové reaktory je konštruované pre špecifický účel, takže sa výrazne líši od paliva pre energetické reaktory. Výskumné reaktory sú napríklad používané na testovanie nových typov paliva, nových materiálov, výrobe lekárskych rádioizotopov, vzdelávanie študentov a školenie odborníkov. U niektorých typov paliva je kovový oxid uraničitý rozomletý a vzniknutý prášok je začlenený do hliníkovej matrice – koncentrácia uránu dosahuje napríklad 4 g / cm3. Kvôli požiadavkám na výskumné reaktory má ich palivo vyšší stupeň obohatenia, ako v prípade energetických reaktorov.
Súťaž:
Aký polčas rozpadu má urán 235?
Svoje odpovede môžete posielať mailom na adresu redakcia@vkocke.sk až do 12. júla 2015. Ako predmet správy použite “súťaž – USB”. Mená výhercov zverejníme na tejto stránke 15. júla.
Výhercovia:
- Maroš Solár, Bratislava
- Juraj Orgáš, Sobrance
- Jana Kollová, Bratislava