- Aj tlmiče majú vplyv na bezpečnosť jazdy autom
- Najčastejšie používané druhy spojovacieho materiálu
- Ročné vyúčtovanie nájomného nie je vždy príjemnou záležitosťou
- Používanie Venušiných guličiek má nielen sexuálne, ale aj zdravotné benefity
- Nechali ste si na auto aplikovať keramickú ochranu? Ako sa oň teraz starať?
Trápi vás akné? Vieme ako proti nemu bojovať.
Nepatríte k skupine šťastlivcov s bezproblémovou pleťou a aj napriek tomu, že máte obdobie puberty dávno za sebou, vám akné znepríjemňuje život? Koža je najrozsiahlejší orgán ľudského tela a zároveň u každého jedinca jedinečná a odlišná. S dermatologičkou MUDr. Stankou Bartošovou, doktorkou farmácie z Naturproduktu PharmDr. Hanou Kollegovou a naturopatkou Evou Blaho sme pre vás spísali univerzálny návod starostlivosti o problematickú pleť.
Čo spôsobuje akné?
Akné patrí medzi polyetiologické ochorenia a v puberte postihuje takmer každého. Na jej vzniku sa podieľa viacero faktorov ako dedičnosť, hormonálna dysbalancia, zvýšená tvorba mazu, porucha rohovatenia vo vlasových vačkoch, baktérie a zápal.
Tvorba akné sa môže spustiť aj v období tehotenstva a menopauzy, ktoré sú obdobím výkyvu hormónov. V dnešnej dobe však vidíme nárast akné aj u dospelých ľudí, a to je vo väčšine prípadov spôsobované zlou životosprávou, zápchou, kolísavou hladinou cukru v krvi, nervozitou, antikoncepciou, nedostatkom slnka a cvičenia, nedostatočnou hygienou alebo nesprávnym výberom kozmetických produktov.
Mapa tvorby akné podľa čínskej medicíny
Prejav príznakov nemusí znamenať ochorenie, môže signalizovať upozornenie pred vypuknutím choroby.
- Zóna čela – Tvorba akné v tejto časti tela podľa čínskej medicíny predstavuje problémy so zažívacím ústrojenstvom, močovým mechúrom, ale aj alergiu na potraviny. Mali by ste dbať na dostatočný príjem tekutín a taktiež príjem čerstvých ovocných a zeleninových štiav.
- Zóna medzi obočím – Výskyt akné v tejto zóne môže predstavovať problém s pečeňou, ale aj alergiu na potraviny. Dbajte na to, aby ste obmedzili príjem alkoholu a jedla s vysokým obsahom oleja a cukru.
- Zóna uší – Môže predstavovať problém s obličkami. Ak sú vaše uši horúce alebo opuchnuté, zápal môže byť spôsobený dehydratáciou. Vyvarujte sa príjmu sódy, kofeínu a alkoholu.
- Zóna očného okolia – Tvorba akné v tejto zóne môže poukazovať na problém s obličkami. Ak vaše očné okolie trápia tmavé kruhy pod očami, je to spôsobené dehydratáciou. Aj v tomto prípade sa vyvarujte príjmu sódy, kofeínu a alkoholu.
- Zóna líc – Akné v tejto oblasti je prejavom problémov s dýchacím systémom, ale aj alergiou. Ak ste fajčiar, môžete práve v tejto oblasti zaznamenať výskyt vyrážok a kapilár. Pokúste sa s týmto zlozvykom prestať, ušetríte svoje zdravie a aj peniaze. Ak sa akné vyskytuje na nižšej časti tváre, môže byť sprievodným znakom gingvitídy.
- Zóna nosa – Oddychujte. Poruchy v tejto zóne môžu priamo súvisieť s krvným tlakom a srdcom. Dbajte na dostatočný príjem vitamínu B.
- Zóna brady – Brada je prepojená s tenkým črevom a žalúdkom. Akné v tejto oblasti môže znamenať nahromadenie toxínov alebo potrebu do svojho jedálnička pridať viac vlákniny.
- Zóna po stranách brady – Stres a iné hormonálne zmeny môžu zapríčiniť výskyt vyrážok v tejto zóne. Ak symptómy nepoľavia do niekoľkých dní, je potrebné navštíviť lekára, môže ísť o hormonálnu nerovnováhu.
- Zóna krku – Pripravte sa na boj. Akné v tejto oblasti môže signalizovať, že vaše telo bojuje s bakteriálnou infekciou. Oddychujte, pite dostatočné množstvo tekutín a prijímajte dostatok vitamínov.
Ako by mala vyzerať starostlivosť o aknóznu pleť?
Väčšina ľudí nemá dostatočný príjem antioxidantov ako sú beta karotén, vitamín A, C, E a zinok, ktoré sú veľmi dôležité práve u ľudí trpiacich akné, pretože posilňujú imunitný systém a odolnosť voči infekciám, zmierňujú zápaly a podporujú doliečenie poškodenej pokožky. Vitamín A môžete získať z pečene, oleja z tresčej pečene, obličiek, masla a vajec. Vitamín C získate z papriky, tmavej listovej zeleniny (špenát, kel,..), brokolice, kiwi, citrusového ovocia, jahôd, tymiánu, bazalky, petržlenovej vňate.
Zdrojom zinku sú pečeň, aktivované semienka a iné orechy, mäkkýše a červené mäso. Okrem vhodnej liečby ordinovanej dermatológom, by si mali ľudia s akné pravidelne ráno a večer čistiť a ošetrovať pokožku vhodnou nekomedogénnou dermatokozmetikou.
Skin in Balance Pure Skin čistiace fluidum vďaka účinným látkam ako zinok, extrakt z olivových listov, aloe a olej z čiernej rasce čistí póry a pomáha prechádzať vzniku pupienkov. Následne pokožku hydratujte Skin in Balance Pure Skin hydratačným fluidom ktorý vďaka obsahu mikrostriebra, zinku a extraktu z olivových listov redukuje zápalové ložiská, zmatňuje, zjemňuje a vyhladzuje. Navyše je nekomedogénny.
Okrem čistenia pleti je vhodné aplikovať raz za týždeň čistiace masky a raz za mesiac absolvovať špeciálne ošetrenie pleti v kozmetickom salóne. Špeciálna dermatokozmetika by mala okrem zinku, mikrostriebra, extraktu z olivových listov, obsahovať aj živicu z divej pistácie, ktorá zjemňuje póry a reguluje tvorbu séba. Navyše zreteľne redukuje zápalové ložiská, vďaka čomu pleť pôsobí čistejšie a hladšie.
Na zmatnenie a absorpciu prebytočného tuku je vhodný extrakt z planktónu. Extrakt z magnólie má antibakteriálny účinok. Obsah kyseliny glykolovej vďaka jemnému peelingovému efektu odstraňuje odumreté bunky najvrchnejšej vrstvy pokožky. Táto kyselina navyše zvyšuje hydratáciu pokožky.
Náš tip: Skin in Balance Pure Skin špeciálna starostlivosť ktorá zjemňuje póry, reguluje produkciu mazu, hydratuje, zjednocuje a rozjasňuje pleť. Navyše má antibakteriálny účinok a je nekomedogénná.