- Aj tlmiče majú vplyv na bezpečnosť jazdy autom
- Najčastejšie používané druhy spojovacieho materiálu
- Ročné vyúčtovanie nájomného nie je vždy príjemnou záležitosťou
- Používanie Venušiných guličiek má nielen sexuálne, ale aj zdravotné benefity
- Nechali ste si na auto aplikovať keramickú ochranu? Ako sa oň teraz starať?
Cestovateľská hnačka.
Už ste počuli o Faraónovej pomste, ktorá vie poriadne znepríjemniť dovolenkové chvíle.. Netreba ísť ani do krajiny pyramíd, môžete sa s ňou stretnúť aj v iných dovolenkových destináciách. Čo cestovateľskú hnačku vlastne spôsobuje a ako jej predísť.
Medzi najčastejšie príčiny cestovateľskej hnačky patria potraviny a nápoje. V mnohých dovolenkových destináciách je okrem horúčav aj nižšia hygiena úpravy potravín, mali by sme dávať veľký pozor na to, čo jeme. Môže sa totiž stať, že si okrem chutného šalátu, či zmrzliny zgustneme aj na baktériách salmonely, šigely, či E. coli, ktorým sa v teplých klimatických pásmach obzvlášť darí. Za cestovateľskú hnačku môžeme vďačiť aj reakciám organizmu na náhlu zmenu klímy, stravovacích návykov či stresu z cestovania. Okrem Afriky sa s ňou často stretávame najmä v oblastiach s nižším hygienickým štandardom, ako Južná Amerika, Ázia alebo Blízky východ.
K hlavným prejavom cestovateľskej hnačky patrí častá riedka stolica, nevoľnosť, nadúvanie, kŕče, a strata chuti do jedla. U niekoho môže tieto problémy navyše sprevádzať aj zvýšená teplota, či zvracanie. Niekedy máva ľahký priebeh a odznie do troch dní.
Pozornosť treba venovať kvalite vody., Je dobré zistiť si, či v danej krajine tečie z vodovodov pitná voda. Pokiaľ nie, nepoužívajte ju ani na varenie, či umývanie zubov. Siahnite radšej po balenej. Na ľad v nápojoch zabudnite.. Vyhýbajte sa aj surovej zelenine a ovociu, ktoré nie je možné lúpať. Nejedzte exotické jedlá z pouličných stánkov, či zmrzlinu. Okrem mydla treba používať aj dezinfekčné obrúsky či gél.
Pred cestou by ste sa mali zastaviť v lekárni a kúpiť si prípravky s obsahom diosmektiku.. S obsahom diosmektiku dostanete napríklad Tammex, ktorý existuje v dvoch prevedeniach. Tammex Family Plus navyše obsahuje prebiotickú vlákninu. Rozbúrené črevá upokojí aj obyčajná balená voda s trochou limetovej šťavy. Nezabúdajte na dostatočný prísun tekutín s obsahom sodíka a draslíka. Vhodné sú minerálne vody, nesladený čierny čaj alebo iontové nápoje pre športovcov.
Súťažná otázka:
Aké sú najčastejšie príčiny cestovateľskej hnačky? Aký prípravok obsahujúci diosmetiku a prebiotickú vlákninu, ktorý upokojí črevá?
Svoje odpovede môžete posielať mailom na adresu redakcia@vkocke.sk až do 25. augusta 2015. Ako predmet správy použite “súťaž – Tammex family plus”. Mená výhercov zverejníme na tejto stránke 26. augusta.2015.
Vylosovaní budú traja výhercovia.
- Jolana Sabová, Trebišov
- Simona Gábríková, Nitra
- Zuzana Trpišovská, Kúty