Na virózy si vyberáme pomocníkov z prírody.
Najčastejšie jesenné ochorenia, zápaly horných ciest dýchacích, si najčastejšie liečime vo vlastnej réžii a s pomocou čajov, prírodných liečiv a po porade v lekárni. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu, ktorý v septembri 2015 na vzorke 1704 respondentov organizovala spoločnosť Boiron.
Prieskum zisťoval, ako vnímajú Slováci virózy a zápaly horných ciest dýchacích, ako pristupujú k liečbe a aké je ich správanie ako pacientov. A akútnymi respiračnými ochoreniami v uplynulej sezóne navštívilo lekára podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR 1,7 milióna pacientov. Napriek tomu sa predpokladá, že väčšia časť týchto ochorení sychravých dní sa zaobíde bez návštevy ambulancie všeobecného lekára či pediatra. Tieto predpoklady potvrdzuje aj prieskum, podľa ktorého lekára vyhľadáva s prechladnutím okamžite len 3 % opýtaných, 53 % vyhľadáva pomoc len vtedy, ak horúčky neklesajú ani po troch dňoch a 46 % sa radšej lieči vo vlastnej réžii, nanajvýš s pomocou odporúčaní lekárne.
Podľa prieskumu nás trápi viróza dva až trikrát počas sezóny. Za najmenej príjemné považuje tretina opýtaných plný nos, ďalšia tretina uvádza ako najväčší problém škrabanie v hrdle, 18 % najviac trápi malátnosť a zvyšok zasa bolesti hlavy. Akútne respiračné ochorenia si väčšina z nás podľa prieskumu lieči primárne domácimi prostriedkami, prírodnou medicínou, bylinkovým čajom, medom a vitamínmi. Viróze venujeme v 64 % prípadov deň až dva liečby „v posteli“, avšak až 30 % považuje takéto ochorenia za banalitu, ktorú potláčajú liekmi a pokračujú v práci.
Ďalšia časť otázok sa týkala prevencie, ktorej potrebu si uvedomuje výrazná väčšina opýtaných. Po vitamínoch v ovocí a zelenine ako zdroji ochrany pred virózami siahajú viac ako dve tretiny respondentov. Až 90 % opýtaných si uvedomuje potrebu častejšieho umývania rúk, používania jednorazových vreckoviek alebo vyhýbania sa väčším skupinám ľudí.
V prípade prevencie časť používateľov dôveruje aj osvedčenému prírodnému prípravku Oscillococcinum, ktoré pozná viac ako 80 %. Z tých, ktorí Oscillo už vyskúšali, veľká väčšina uvádza, že im pomohlo, či už ako prevencia, alebo priamo pri liečbe akútneho stavu.
Súčasťou prieskumu bolo aj zisťovanie starostlivosti o zdravie podľa pohlavia. V tomto prípade prieskum nebol prekvapujúci: s početnou prevahou sa o preventívne prostriedky a zodpovedné správanie viac zaujímajú ženy. Na druhej strane prieskum vyvracia, že by muži považovali virózu za „takmer smrteľné“ ochorenie, nevyhľadávajú viac lekárov ako ženy a správajú sa rovnako aj v prípade nasadenia liečby (bylinky, prírodná medicína). S miernou prevahou muži vyhrali pri tom, že sa idú poradiť do lekárne, resp. kúpiť si rýchle zaberajúce lieky. V prípade znalosti prírodného Oscilla a jeho používania mali zasa väčšiu prevahu ženy.