- Aj tlmiče majú vplyv na bezpečnosť jazdy autom
- Najčastejšie používané druhy spojovacieho materiálu
- Ročné vyúčtovanie nájomného nie je vždy príjemnou záležitosťou
- Používanie Venušiných guličiek má nielen sexuálne, ale aj zdravotné benefity
- Nechali ste si na auto aplikovať keramickú ochranu? Ako sa oň teraz starať?
Rakovina krčka maternice: Obrovský skok v prevencii.
Rakovina krčka maternice je štvrté najčastejšie nádorové ochorenie žien1. Celosvetovo každý rok pribudne viac ako pol milióna nových prípadov. Ženy s diagnózou rakoviny krčka maternice sa dožívajú v priemere o 26 rokov menej v porovnaní s bežnou populáciou žien. Na Slovensku na ňu každoročne zomrie 232 žien. Je to však prvé rakovinové ochorenie žien dokázateľne spôsobené vírusovou infekciou (HPV).
Ide o jednu z mála onkologických diagnóz vhodných na sekundárnu prevenciu, tzv. skríning. Napriek preventívnemu cielenému vyhľadávaniu v podobe cytolo-gického steru z krčka maternice (PAP test) na Slovensku počet nových prípadov ochorenia neklesol (v roku 2012 bolo novodiagnostikovaných 607 pacientok). Ide o dlhodobo nepriaznivú situáciu.
Nevýhodou PAP testu je, že nemusí odhaliť všetky predrakovinové stavy a včasné štádiá rakoviny. Riešením by mohol byť test novej generácie na prítomnosť HPV – cobas®4800 HPV test. V rámci jediného odberu na báze zisťovania vírusovej DNA dokáže určiť 14 genotypov HPV vírusu, ktoré sa považujú za rizikové, čo sa týka vývoja rakoviny krčka maternice. Špeciálne sa zisťuje prítomnosť dvoch vysokorizikových genotypov HPV 16 a HPV 18 spôsobujúcich vyše 70 % prípadov karcinómov krčka maternice.
Tento test bol klinicky validovaný v štúdii ATHENA, ktorá je najrozsiahlejšou americkou prospektívnou štúdiou týkajúcou sa skríningu karcinómu krčka maternice (vyše 47-tisíc žien na 61 pracoviskách). V tejto štúdii sa napríklad ukázalo, že u vyše 57 % pacientok vo veku 25-29 rokov, ktoré mali v skutočnosti najťažší predrakovinový stav CIN III (ťažká dysplázia), bolo štandardné cytologické vyšetrenie PAP testom falošne negatívne (čiže v poriadku).
Pridanie špecifickejšej, citlivejšej metódy molekulovej genetiky v podobe tohto druhu testovania HPV by mohlo pomôcť včasnému vyhľadaniu predrakovinových zmien na krčku maternice. Pacientka, u ktorej sa dokáže prítomnosť vysokorizikových typov HPV, by mala mať iný algorytmus vyhľadávania predrakovinových zmien na krčku maternice. Negatívny cobas®4800 HPV test poskytuje istotu, že ťažké predrakovinové štádium nazývané CIN III nevznikne v priebehu najbližších 3-5 rokov (na rozdiel od negatívneho cytologického vyšetrenia).
Odborníci u nás momentálne odporúčajú testovať na prítomnosť HPV predovšetkým dve skupiny žien – ženy nad 30 rokov s nejasným cytologickým nálezom a pacientky po konizácii krčka maternice. HPV test na báze DNA už používajú ako primárny skríningový nástroj v Holandsku a Estónsku. V USA je od januára 2015 testovanie na prítomnosť HPV uznané ako alternatíva cytologického vyšetrenia u žien od 25 rokov. Postupne sa smernice (guidelines) skríningu rakoviny krčka maternice menia aj v iných krajinách.
HPV pozitívne ženy majú rôzne riziko vzniku rakoviny krčka maternice (trojročné riziko vývoja ťažkej dysplázie až karcinómu)
prítomnosť HPV 16 1 zo 4 postihne ťažká dysplázia CIN III
prítomnosť HPV 18 1 z 9 postihne ťažká dysplázia CIN III
12 ostatných typov HPV 1 z19 postihne ťažká dysplázia CIN III
Liečba rakoviny krčka maternice
Voľba liečby rakoviny krčka maternice závisí od lokalizácie a veľkosti nádoru, od jeho štádia (rozsahu), veku pacientky, celkového zdravotného stavu a iných faktorov. Práve určenie štádia je veľmi dôležité, lebo sa ním zisťuje rozsah nádoru a jeho prípadné rozšírenie do iných častí tela.
Druhy liečby
Pri odhalení predrakovinových lézií je potrebné odstrániť zmenené bunky na krčku maternice, ktoré by mohli viesť ku vzniku samotnej rakoviny. Zvyčajne ide o pomerne jednoduchý výkon nazývaný konizácia (výrez časti krčka maternice).
V prípade diagnostikovaného karcinómu:
Chirurgický zákrok
Chirurgickým zákrokom sa odstraňuje nádorové ložisko. Medzi typy chirurgických výkonov patrí trachelektómia – plodnosť zachovávajúca operácia alebo radikálna hysterektómia, to znamená chirurgické odstránenie maternice s obidvoma vaječníkmi a s lymfatickými uzlinami malej panvy.
Rádioterapia resp. chemorádioterapia
Pacientky v štádiu, keď nie je indikovaná operácia, sa liečia súbežne rádioterapiou a/alebo chemoterapiou. To znamená, že dostávajú určitú dávku cytostatika, ktoré zabezpečí aj vyšší účinok podávanej rádioterapie. Ožarovanie sa robí buď s pomocou veľkého prístroja (vonkajšia-externá rádioterapia) alebo pomocou tzv. brachyterapie. Pri nej sa rádioaktívny materiál zavádza priamo do krčka maternice a jeho okolia.
Chemoterapia
Ide o podávanie liekov, ktoré usmrcujú nádorové bunky. Lekár ordinuje jeden liek alebo kombináciu liekov. Podáva sa v cykloch. Po jej podaní nasleduje obdobie na zotavenie, potom liečba opäť pokračuje s viacerými prestávkami. Väčšina pacientok dostáva túto liečbu ambulantne, ale niekedy je vhodnejšia hospitalizácia.
Biologická liečba
Biologickou liečbou nádorových ochorení nazývame taký spôsob liečby, pri ktorom sa k odstráneniu nádoru používajú prvky a procesy imunitného systému postihnutého organizmu. Jednou z foriem je využitie napr. monoklonálnych protilá-tok. Ide o moderný druh terapie používaný na tzv. cielenú liečbu nádorov. Využíva sa aj v liečbe karcinómu krčku maternice.