- Podpora imunity pre pokojnú jeseň
- Staňte sa členom jedinečného klanu! Na Slovensko prichádza Clan Campbell.
- Zima prichádza, vaše vlasy ale nemusia trpieť!
- Aká bude farba roka 2025? Oceníte ju v jedálňach, obývačkách aj spálňach
- Nová séria spotrebičov Electrolux, ktorá sa postará o vašu bielizeň – starajte sa o to, na čom vám záleží
10 tipov odborníka, ako sa skutočne naučiť cudzí jazyk
Na Slovensku pretrváva mýtus, že existuje talent na jazyky a tí, ktorí ho nemajú, sa cudzí jazyk skrátka nenaučia. Ako ste na tom s cudzími jazykmi vy? „Je to skutočne len mýtus. Vezmite si, aká prirodzená je pre Slovákov čeština. Nie je to len preto, že ide o podobný jazyk, ale najmä tým, že sme s ňou prichádzali do kontaktu od malička a pravidelne. Ak by ste sa akémukoľvek cudziemu jazyku venovali už od detstva a pravidelne, budete ho ovládať takmer na rovnakej úrovni ako svoj materinský jazyk. Cudzí jazyk sa dá naučiť aj popri práci a starostlivosti o deti,“ hovorí PaedDr. Daniel Bacík, predseda Asociácie jazykových škôl SR (AJŠ SR).
Ako pri všetkom, aj pri cudzom jazyku sa odporúča venovať mu dostatok času, intenzity, a nadšenia. S výberom vhodnej metódy a nastavením vhodného systému pomôžu profesionáli z jazykových škôl, ktorí sa výučbe venujú na profesionálnej úrovni. Tiež dohliadnu, aby študenti nestagnovali, ale efektívne napredovali. Odborník na vzdelávanie odporúča dodržiavať týchto pár rád a výsledok máte zaručený:
Pravidelnosť
Na to, aby ste sa naučili nový jazyk, je potrebné, aby ste sa mu pravidelne venovali. Samozrejme, nestačí sa mu venovať 1x za 2 týždne, ale pravidelne každý deň. Človek, ktorý ovláda jazyk na komunikačnej úrovni, pozná 2000 slovíčok. Pokojne vám teda bude stačiť 5 slovíčok denne za rok.
Jasný cieľ
Nemusíte si dávať hneď nedosiahnuteľné ciele. Úplne bude stačiť, ak budete jazyku venovať 10-15 minút denne. Je to určite efektívnejšie, ako raz týždenne 3 hodiny, počas ktorých sa úplne unavíte. A častokrát aj znechutíte.
Postupnosť
Neučte sa niekoľko cudzích jazykov naraz. Choďte na to postupne, aby sa vám jazyky nezamieňali. Jednému jazyku by ste mali venovať aspoň rok.
Žiadna nuda
Je potrebné, aby vás pravidelné učenie bavilo – nebude to už otrava, ale aktivita, na ktorú sa budete skutočne tešiť. Siahnite po zaujímavej knihe, počúvajte podcast, sledujte seriál – samozrejme, v cudzom jazyku. Najnovšia metóda je učenie sa pomocou mobilnej aplikácie, kde váš pokrok postráži umelá inteligencia. K dispozícii je však aj lektor, ktorý je nielen vašim učiteľom, ale zároveň aj vašim motivátorom.
BENEFIT NAVYŠE: ak sa učíte nové veci spôsobom, ktorý vás baví, váš mozog si to rýchlejšie a aj dlhšie zapamätá.
Zapojte všetky zmysly
Najlepšie si nové veci zapamätáme, keď zapojíme všetky zmysly. Výskumy uvádzajú, že 50 % učiva si uchováme, ak to zároveň počujeme aj vidíme. A až 90 % vtedy, ak niečo zažijeme na vlastnej koži. Aj preto boli kedysi také obľúbené jazykové pobyty a v súčasnosti sa dostávajú do popredia metódy ako napr. situačné učenie.
Vytvorte si rituály
Aby ste plynule hovorili cudzím jazykom a nezabúdali slovíčka, je ideálne sa mu venovať nepretržite. Vytvorte si preto rituál, počas ktorého sa sústredíte len na to. Môže to byť pozretie si jednej epizódy seriálu pri popoludňajšej kávičke alebo prečítanie kapitoly v knihe pred spaním. Je to len na vás.
Kontakt s jazykom
Nebojte sa trénovať kdekoľvek a kedykoľvek. Či už si nastavíte daný cudzí jazyk do počítača alebo sa prihlásite na chat – čím častejšie trénujete, tým lepšie pre vás. Konverzáciou s inými navyše získate kontakt s aktuálnym slangom a ako bonus aj nových priateľov.
Motivácia
Najlepšou hybnou silou, ktorá vám pomôže vydržať aj v tých najťažších chvíľach, je vnútorná motivácia. Nezabudnite sa preto za svoje pokroky v učení odmeniť. Je však vhodné, aby vašu cestu sledoval aj lektor, ktorý váš progres dokáže objektívne zhodnotiť. S ním si budete môcť na vlastnej koži overiť, ako ste na tom – napríklad s konverzáciou a správnou výslovnosťou.
Nebuďte v tom sami
Každá aktivita vás bude viac baviť, ak ju nerobíte sami. Môžete spoločne zdieľať svoje úspechy, navzájom sa ťahať. Skúste zapojiť svojho partnera, partnerku, či priateľov. Skvelým tipom sú tiež firemné jazykové kurzy – nielenže sa naučíte cudzí jazyk, ktorý vám pomôže kariérne rásť, ale spoločné aktivity stmelia aj váš kolektív. Kurzy vedia byť aj online, čo sa hodí najmä teraz počas korony.
Neodkladajte to
Je skvelé vypočuť si pesničku v origináli a rozumieť jej obsahu. Alebo si nakúpiť na zahraničnom eshope bez prekladača či opýtať sa v zahraničí bez zaváhania na cestu. Ak chcete vedieť cudzí jazyk, nezačínajte „už od zajtra“, či „od prvého v mesiaci“. Začnite hneď.
Vedeli ste, že človek sa učí všetkými zmyslami?
– 20 % si zapamätá z toho, čo počuje
– 30 % si zapamätá z toho, čo vidí
– 50 % si zapamätá z toho, keď to počuje aj vidí súčasne
– až 90 % si zapamätá z toho, keď to predvedie alebo zažije
Foto: Plus Academia, Pexels, Shutterstock