- Aj tlmiče majú vplyv na bezpečnosť jazdy autom
- Najčastejšie používané druhy spojovacieho materiálu
- Ročné vyúčtovanie nájomného nie je vždy príjemnou záležitosťou
- Používanie Venušiných guličiek má nielen sexuálne, ale aj zdravotné benefity
- Nechali ste si na auto aplikovať keramickú ochranu? Ako sa oň teraz starať?
Kačacie hody s Lidlom
Obdobie padajúcich listov so sebou prináša aj tradičné kačacie hody. Či už chystáte slávnostný obed alebo chcete priateľov prekvapiť delikátnou večerou, máme pre vás niekoľko inšpiratívnych receptov z Kuchyne Lidla, vďaka ktorým to zvládnete s prehľadom.
Kačacia pečeň s lokšami, špenátom a hruškovým čatní
Počet porcií: 4
Potrebujeme: strúhadlo, grilovaciu panvicu
Suroviny:
Hruškové čatní
1 lyžica masla Pilos
1 šalotka
2 bobkové listy Kania
1 cm zázvoru
morská soľ v mlynčeku Kania
čierne korenie v mlynčeku Kania
2 lyžice trstinového cukru Belbake
štipka mletej škorice Kania
3 menšie hrušky
50 ml bieleho suchého vína
šťava z 1 citróna
Kačacia pečeň
500 g vykŕmenej kačacej pečene
morská soľ v mlynčeku Kania
čierne korenie v mlynčeku Kania
olivový olej Primadonna
1 lyžica masla Pilos
1 hrsť mladého špenátu
4 lokše
Postup:
Hruškové čatní
V menšom kastróle roztopíme maslo. Pridáme nadrobno nasekanú šalotku, bobkové listy, najemno nastrúhaný zázvor a na miernom ohni restujeme, kým šalotka zmäkne. Potom prisypeme soľ, korenie, cukor a mletú škoricu.
Tip: Môžeme pridať aj klinčeky.
Keď sa cukor roztopí, pridáme 2 očistené hrušky nakrájané na menšie kúsky. Podlejeme vínom a pokvapkáme citrónovou šťavou. Nakoniec pridáme 1 očistenú hrušku nastrúhanú najemno. Premiešame a dusíme pod pokrievkou za občasného miešania približne 20 minút, kým hrušky zmäknú.
Kačacia pečeň
Očistenú kačaciu pečeň nakrájame na hrubšie plátky, preložíme na tanier, z jednej strany ochutíme soľou a korením. Na grilovej panvici s trochou oleja necháme roztopiť maslo. Potom pridáme pečeň a krátko restujeme z obidvoch strán dozlatohneda. Počas opekania pečeň polievame výpekom. Hotovú ju stiahneme z ohňa a prisypeme umytý a osušený špenát. Lokše zohrejeme na suchej panvici z obidvoch strán. Na záver ich pokvapkáme výpekom.
Servírovanie
Do stredu taniera naservírujeme preloženú lokšu. Na ňu pridáme hruškové čatní a kačaciu pečeň so špenátom. Na záver pokvapkáme výpekom.
Pappardelle s kačacím mäsom, paradajkami a parmezánom
Počet porcií: 5
Potrebujeme: veľkú panvicu, strúhadlo
Suroviny:
300 g upečeného kačacieho mäsa (môžeme použiť aj mäso, ktoré nám zvýšilo)
olivový olej Primadonna
2 stopky stopkového zeleru
3 strúčiky cesnaku
6 lahôdkových cibuliek
150 g cherry paradajok (červené, žlté)
čerstvý rozmarín
300 ml bieleho suchého vína
425 ml lúpaných paradajok v konzerve Freshona
soľ Castello
mleté čierne korenie Kania
400 g čerstvých cestovín Pappardelle Chef Select
parmezán Parmigiano Reggiano Lovilio na posypanie
Postup:
Na rozohriatej panvici s olivovým olejom restujeme nadrobno nakrájané stopky zeleru, strúčiky cesnaku a biele časti lahôdkových cibuliek (zelené časti si odložíme na neskôr). Cherry paradajky prekrojíme podľa veľkosti na polovice alebo štvrtiny a pridáme k základu.
Ochutíme nasekaným rozmarínom, podlejeme vínom a chvíľu povaríme, aby sa odparil alkohol. Potom primiešame paradajky v konzerve a na miernom ohni pokračujeme v príprave.
Zmes osolíme a okoreníme. Tesne pred dokončením pridáme na menšie kúsky nakrájané upečené kačacie mäso. Po chvíli stiahneme z ohňa.
Tip: Kačicu môžeme upiecť podľa receptu na Pečená kačka s cícerom a špenátom.
Cestoviny uvaríme vo vriacej osolenej vode „al dente“, teda nie úplne do mäkka. Preložíme na panvicu s paradajkovou zmesou a premiešame. Pridáme pár lyžíc výpeku z kačice a nasekanú zelenú časť lahôdkovej cibuľky.
Servírovanie
Jedlo podávame posypané strúhaným parmezánom
Pečená kačica s jablkami a slivkami
Počet porcií: 6
Potrebujeme: hlbší plech na pečenie kačice
Suroviny:
1 celá kačica
morská soľ v mlynčeku Kania
čierne korenie v mlynčeku Kania
4 jablká
150 g sušených sliviek Alesto
200 ml suchého bieleho vína
1 kg zemiakov
olivový olej Primadonna
1 cibuľa
čerstvý rozmarín
Postup:
Sušené slivky namočíme deň vopred do bieleho vína. Kačicu tiež deň vopred dôkladne nasolíme a necháme ju odležať v chladničke. Na druhý deň ju opláchneme a osušíme. Ochutíme ju čiernym korením, podlejeme trochou vody a pečieme v rúre vyhriatej na 180 °C približne 2 – 2,5 hodiny.
Kačicu počas celej doby pečenia polievame výpekom a ak sa žiada aj vodou, aby bola po upečení šťavnatá. V polovici pečenia pridáme očistené jablká nakrájané na menšie mesiačiky a sušené slivky vo víne.
Očistené zemiaky nakrájame na mesiačiky a varíme vo vriacej osolenej vode približne 4 minúty. Na panvici s olivovým olejom orestujeme nadrobno nasekanú cibuľu s natrhanými lístkami rozmarínu. Pridáme predvarené a scedené zemiaky, ochutíme soľou a korením a restujeme dozlatista.
Servírovanie
Na tanier naberieme opekané zemiaky, jablká a slivky, ktoré sa piekli s kačicou. Posypeme petržlenovou vňaťou a pridáme porciu kačice.
Restované kačacie prsia
s pomarančovo-zázvorovou omáčkou
Počet porcií: 5
Potrebujeme: zapekaciu misu alebo plech, alobal
Suroviny:
Restované kačacie prsia
2 kačacie prsia
morská soľ v mlynčeku Kania
čierne korenie v mlynčeku Kania
čerstvý rozmarín
šťava z ½ pomaranča
Omáčka
olivový olej Primadona
1 šalotka
1 lyžička nasekaného čerstvého zázvoru
šťava z 2 pomarančov
1 lyžica medu
morská soľ v mlynčeku Kania
čierne korenie v mlynčeku Kania
2 lyžice masla Pilos
Pečené batáty
2 bataty
olivový olej Primadona
morská soľ v mlynčeku Kania
čierne korenie v mlynčeku Kania
čerstvý rozmarín
1 hrsť pekanových orechov Alesto
Šalát
1 hrsť rukoly
1 pomaranč
olivový olej Primadona
morská soľ v mlynčeku Kania
čierne korenie v mlynčeku Kania
Postup:
Restované kačacie prsia
Kačacie prsia očistíme, kožu narežeme a ochutíme soľou a korením. Opekáme ich na suchej panvici na strane s kožou, kým koža pustí tuk a mierne zhnedne. Potom mäso obrátime a ďalej opekáme. Keď získa zlatohnedú farbu, preložíme do zapekacej misy, posypeme natrhaným rozmarínom a pečieme v rúre vyhriatej na 200 °C asi 10 minút. Hotové kačacie prsia pokvapkáme pomarančovou šťavou, prikryjeme alobalom a necháme odpočinúť.
Omáčka
Z panvice, na ktorej sa prsia opekali, zlejeme nadbytočný tuk a panvicu necháme opäť rozohriať. Pokvapkáme ju olivovým olejom a orestujeme na nej nasekané šalotku a zázvor. Keď získajú zlatistú farbu, pridáme pomarančovú šťavu, med, soľ, korenie a na miernom ohni varíme. Potom do panvice vložíme maslo, aby sa omáčka zahustila. Na záver ochutíme výpekom z odpočinutých kačacích pŕs.
Pečené batáty
Očistené bataty nakrájame na väčšie kusy a vložíme do zapekacej misy. Pokvapkáme olivovým olejom, osolíme, okoreníme a posypeme natrhaným rozmarínom. Pečieme v rúre vyhriatej na 200 °C približne 20 minút. Potom bataty posypeme pekanovými orechmi a necháme asi 2 minúty dopiecť.
Šalát
Umytú a osušenú rukolu dáme do misky. Kôru z pomaranča odkrojíme a ostrým nožom vykrojíme segmenty – mesiačiky pomaranča bez šupky. Segmenty pomaranča pridáme k rukole, pokvapkáme olejom, ochutíme soľou a korením.
Servírovanie
Na tanier naservírujeme porciu batatov spolu s pekanovými orechmi. Navrch položíme kačacie prsia nakrájané na plátky, ktoré v reze osolíme a okoreníme. Prelejeme pomarančovo-zázvorovou omáčkou a podávame spolu s rukolovým šalátom.
Všetky recepty nájdete na webe Kuchyňa Lidla – https://kuchynalidla.sk/