Každá rodina si potrebuje prispôsobiť priestor na hranie podľa svojich potrieb. Dôležité je nájsť si každý deň aspoň chvíľu na hru alebo zapojiť hravosť do každodenných činností.
Odovzdajte „herné žezlo“ deťom
Z výskumov vyplýva, že ak majú deti priestor a priebeh hry je pod ich kontrolou, má to pre nich mnoho výhod. Volia si vlastný štýl i tempo hry, rozvíjajú svoje rozhodovacie schopnosti a objavujú vlastné záujmy. Keď dieťa riadi hru, rozvíja si sebakontrolu, prácu s vlastnými emóciami a prístup samo k sebe.
Rodičia o deťoch rozhodujú v mnohých oblastiach, nechajte im aspoň hru 😊 (ak si neubližujú). Rozvíjajú si tak potrebný pocit autonómie a kompetencie.
Nechajte sa v hre poučiť deťmi
Skúste na chvíľu vystúpiť z úlohy rodiča, ktorý musí všetko poznať. Uvoľnite sa a nechajte si deťmi vysvetliť priebeh hry. Prejavte záujem o ich vysvetlenie.
Nebojte sa niekedy vyzerať hlúpo. Na sebe tak ukazujete, že je v poriadku robiť chyby a púšťať sa do vecí, ktoré nám úplne nejdú. Deti sa tak nebudú báť priznať si vlastné chyby a prídu za vami aj v situáciách, s ktorými potrebujú pomôcť.
V digitálnych hrách vás poučia veľmi ľahko, ak do toho sveta nevidíte. Avšak, môže sa to stať aj pri stavaní kociek, kedy má dieťa vlastný plán, čo chce s kockami robiť.
Pozor na obrazovky v pozadí
Aby ste dieťaťu venovali plnú pozornosť a spoločne sa sústredili na hru, vypnite televíziu v pozadí, stíšte si zvuky na telefóne a odložte ho z dosahu.
Buďte človekom, s ktorým sa super hrá
Aktívne pozorujte, počúvajte príbehy a popisy, podporte detský spôsob hrania.
Nesnažte sa neustále prebrať kontrolu alebo zasahovať do hry. Je dobré sa striedať, no stále by malo mať hru viac pod palcom dieťa.
Zapájajte sa a spolupracujte – naučíte tak dieťa, ako taká spoločná hra a spolupráca vyzerá. Pri stavaní kociek LEGO môžete využiť napríklad aplikáciu LEGO® Builder, ktorá umožní, že jednu stavebnicu viete spolu stavať aj dvaja.
Nechajte sa vtiahnuť do sveta hier.
Hrajte sa celá rodina
Podľa detskej psychologičky Márie Tóthovej Šimčákovej je chybou posielať deti hrať sa samé. Práve naopak, mali by sme im ponúknuť spoločnú činnosť a interaktívnu hru, najlepšie spolu celá rodina, aby dieťa objavilo, že aj s rodičom a súrodencami môže byť zábava.