- Aj tlmiče majú vplyv na bezpečnosť jazdy autom
- Najčastejšie používané druhy spojovacieho materiálu
- Ročné vyúčtovanie nájomného nie je vždy príjemnou záležitosťou
- Používanie Venušiných guličiek má nielen sexuálne, ale aj zdravotné benefity
- Nechali ste si na auto aplikovať keramickú ochranu? Ako sa oň teraz starať?
Blíži sa sezóna festivalov. Čo budete piť?
Energetické nápoje sú bežne dostupné na regáloch potravín, čerpacích staníc, či stánkov s občerstvením. Predovšetkým v lete sa stávajú jednou z možností ako sa dlhšie udržať v bdelom stave vďaka svojmu obsahu kofeínu. Ako je to v skutočnosti s ich konzumáciou? Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) preskúmal ich účinky, a dospel k prekvapivým výsledkom.
Je dobré vedieť, že káva obsahuje rovnaké množstvo kofeínu ako 250 ml plechovka energetického nápoja. Kofeín sa pritom nachádza aj v sódach, čaji, a dokonca čokoláde (jednotlivé množstvá kofeínu na obrázku). Výrobcovia energetických nápojov však vždy umiestňujú na svoje obaly výstrahu, že sa majú užívať s mierou.
Na úvod je dôležité upozorniť, že objektom výskumu bolo 66 531 zdravých dospelých ľudí. Znamená to, že v prípade adolescentov sa množstvo a miera konzumácie týchto nápojov líši, resp. sa odporúča vo veľmi obmedzenej miere. Z výskumu so spomínanými dospelými EFSA vyhlásila, že každý môže v priebehu dňa bez ohrozenia zdravia vypiť maximálne 400 mg množstva kofeínu, čo predstavuje maximálne 5 plechoviek energetických nápojov. Ak vypijeme dve plechovky (s maximálnym množstvom 200 mg kofeínu) energetického nápoja za sebou, tak ani v tomto prípade to nepredstavuje pre naše zdravie hrozbu. Toto množstvo nevyvoláva žiadne zmeny v krvnom tlaku, krvnom obehu myokardu, telesnej teplote a rovnováhe vody. Okrem toho nezhoršuje výkon pri športových činnostiach.
Jednou z najspornejších mýtov je miešanie energetických nápojov s alkoholom. V prípade, ak sa rozhodnete si namiešať takýto „drink“, pozorne si prečítajte, či váš energetický nápoj obsahuje taurín. Mnohé z nich už túto látku neobsahujú, a preto sú kombinovateľné s alkoholom, nakoľko kofeín nemá preukázané nežiaduce účinky v spojení s alkoholom.
Energetické nápoje konzumujeme najradšej studené. Chladnejšia teplota nápoja zapríčiňuje, že sa nám kofeín rýchlejšie dostáva do krvného obehu a jeho účinky sú okamžité. Pečeň – orgán, ktorý je najviac zodpovedný za rozklad kofeínu, spracuje po približne 4 – 5 hodinách už polovicu jeho prijatej porcie. Po 8 hodinách dôjde k rozkladu až 75% spomínaného stimulantu. Štúdia potvrdila, že energetické nápoje naozaj podporujú funkcie mozgu ako je pamäť, pozornosť a reakčný čas.
Ak teda na festivale, alebo na nejakej večernej akcii pocítite únavu, ale nemáte chuť na kávu, môžete siahnuť po energetickom nápoji v rozumnej miere. Tá sa však týka v konečnom dôsledku všetkých nápojov, či jedál na týchto podujatiach.