- Aj tlmiče majú vplyv na bezpečnosť jazdy autom
- Najčastejšie používané druhy spojovacieho materiálu
- Ročné vyúčtovanie nájomného nie je vždy príjemnou záležitosťou
- Používanie Venušiných guličiek má nielen sexuálne, ale aj zdravotné benefity
- Nechali ste si na auto aplikovať keramickú ochranu? Ako sa oň teraz starať?
Hrdina medzi vitamínmi, na ktorého zabúdame
„Veď ho obsahujú aj zemiaky, načo ho ešte aj užívať?“ s podobným výrokom ste sa už určite stretli. Možno dokonca veľmi podobne rozmýšľate. Uisťujeme vás, že nie ste výnimkou. Ako je potom možné, že vám vitamín C najmä v zime chýba?
S príchodom každej novej „superpotraviny“ alebo oživením informácií o potravinách, ktoré bežne jedávame na nás vyskočí informácia o tom, že obsahujú vitamín C. Už spomínaný väčší zemiak obsahuje v priemere 72 mg vitamínu C, čo je dokonca viac, ako v zimných mesiacoch na Slovensku často konzumovaná kyslá kapusta.
Hrnček kyslej kapusty má podľa dostupných zdrojov len 21 mg vitamínu C. Ale nie o tom sme chceli. Cieľom je nastaviť užívanie vitamínu C z rôznych zdrojov tak, aby v tele mohli fungovať všetky procesy, ktoré od neho závisia.
Vitamín C výrazne vplýva na správne fungovanie imunitného systému, podieľa sa na schopnosti absorbovať železo, podporuje tvorbu kolagénu a elastínu a vplýva na hojenie rán, preto ho nájdete aj v kozmetických prípravkoch starajúcich sa o zdravie pokožky. Medzi antioxidanty sa radí preto, lebo je schopný odbúravať z organizmu voľné radikály. Keď tieto zložité chemické procesy zjednodušíme, voľné radikály vyvolávajú reťazové reakcie a ničím nebrzdené sú schopné spôsobiť poškodenia až na bunkovej úrovni.
Dospelý človek by mal preto denne prijať minimálne 90 mg tohto prírodného antioxidantu a dávka by nemala presiahnuť 2000 mg. Ak sa tak náhodou stane, nič zlé sa vám neprihodí, nespotrebovaný vitamín C sa v tele neukladá, vylúči sa močom. Fajčiari by však mali odporúčanú dennú dávku navýšiť o minimálne 35 mg a platí to aj pre tých, ktorí užívajú nikotín vo forme nahrievaného tabaku alebo vapujú. Kvôli užívaniu nikotínu podliehajú vyššej miere oxidačného stresu a nároky na antioxidanty u nich stúpajú. To isté platí pre ľudí, ktorí sú vystavení nadmernému stresu – ten totiž patrí medzi „požieračov“ antioxidantov, ktorých by sme v pokoji spotrebovali oveľa menej.
V čom je háčik?
Možno je C-čko všade, no tento hrdina je vo svojej podstate krehký. Keď kráčate na sánkovačku s termoskou a nesiete si v nej horúci čaj s citrónom a medom, žiaden vitamín C sa v ňom už pravdepodobne nenachádza. Prečo?
Jeho nevýhodou je, že veľmi jednoducho oxiduje – z kyseliny askorbovej (iný názov, pod ktorým vitamín C nájdete uvedený na štítkoch produktov, vedený aj ako zložka E300) sa pri kontakte so vzduchom alebo kovovými povrchmi stáva kyselina deoxyaskorbová – spoznáte to na reze už spomínaného jablka, ktoré veľmi rýchlo zmení farbu či na nastrúhaných zemiakoch, ktoré zhnednú úplne. Vitamín C je háklivý aj na teplo. Preto nám mamy a babky odporúčajú pridať si med a citrón do čaju až v momente, keď má teplotu vhodnú na pitie. Je to rozumná rada, keďže vitamín C sa ničí už pri teplote vyššej, ako 40 ° C.
Vitamín C sa radí medzi vitamíny rozpustné vo vode. To je naopak jeho „konkurenčná“ výhoda oproti vitamínom A, D, E a K, ktoré sa rozpúšťajú len v tukoch. Je možné priamo z neho profitovať konzumáciou surového, ničím neobohateného ovocia a zeleniny. Na jablko si vďaka tomu nemusíte kvapnúť pár kvapiek olivového oleja, aby ste z neho získali vitamín C, zatiaľ čo väčšina vitamínu A obsiahnutého v mrkve vám bez trochy tuku bude takpovediac nanič.
Áno, C-čko je vitamín obsiahnutý v množstve bežných potravín, no práve v zime a období vyššej záťaže a chorobnosti je rozumné dopĺňať ho aj zo zdrojov, ktoré sú chránené proti oxidácii a neohrozuje ich teplo. Ideálne sú doplnky stravy, ktoré obsahujú vitamín C v kombinácii so zinkom alebo vo forme, ktorú je naše telo schopné rýchlo a efektívne vstrebať.
Forma, ktorá vás udrží vo forme
V období, keď všade naokolo zúri chrípka a respiračné ochorenia je potrebné pomôcť imunite a dodať jej overených pomocníkov. Keď na sebe začínate pozorovať zvyšujúcu sa únavu, podráždenosť a zníženú odolnosť, je najvyšší čas na zásah „z vonka“. Vitamín C je jedným z najúčinnejších prírodných antioxidantov, posilňuje imunitu a pôsobí preventívne proti vírusovým ochoreniam. V kombinácii s ďalším silným antioxidantom – výťažkom z brazílskej čerešne aceroly a so zinkom tvorí trojicu, ktorá vystuží váš štít na obranu proti patogénom. Užívaním vo vode rozpustných šumivých tabliet Maxi Vita Vitamín C + Acerola + Zinok účinne a chutne podporíte svoju imunitu a pitný režim.
Súťažná otázka:
Ktorú z prísad obsahuje šumivý Maxi Vita Vitamín C?
- a) Guarana
- b) Acerola
Vybraní budú traja výhercovia, ktorí obdržia balíček vitamínov od Maxi Vita.