- Aj tlmiče majú vplyv na bezpečnosť jazdy autom
- Najčastejšie používané druhy spojovacieho materiálu
- Ročné vyúčtovanie nájomného nie je vždy príjemnou záležitosťou
- Používanie Venušiných guličiek má nielen sexuálne, ale aj zdravotné benefity
- Nechali ste si na auto aplikovať keramickú ochranu? Ako sa oň teraz starať?
Zamestnávatelia hlásia stabilné, opatrne optimistické náborové plány na 4Q tohto roku.
Slovenskí zamestnávatelia očakávajú na štvrtý štvrťrok 2015 povzbudzujúce náborové prostredie. 14 % zamestnávateľov očakáva nárast počtu pracovných síl, 7 % predpovedá ich zníženie a 79 % zamestnávateľov nepredpokladá žiadne zmeny. Hodnota Čistého indexu trhu práce pre Slovenskú republiku je teda +7 %.
Porovnanie podľa odvetví
Zamestnávatelia v piatich z 10 odvetví očakávajú v štvrtom štvrťroku pozitívne náborové prostredie. Najsilnejšie náborové plány hlásia zamestnávatelia v odvetví Spracovateľský priemysel (+24 %). Stabilný dopyt odráža čistý index trhu práce v odvetviach Doprava, skladovanie a komunikácie (+13 %) a Financie, poistenie, nehnuteľnosti a ďalšie služby podnikom (+12 %). Pokles náborových aktivít hlásia predovšetkým zamestnávatelia v odvetviach Poľnohospodárstvo, poľovníctvo, lesníctvo a rybolov (-13 %) a Ubytovanie a stravovanie (-7 %). V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zamestnávatelia v ôsmich z desiatich odvetví hlásia oslabenie náborových plánov, najmä v odvetví Poľnohospodárstvo, poľovníctvo, lesníctvo a rybolov (o 16 percentných bodov). Mierny nárast očakáva Doprava, skladovanie a komunikácie (o 2 percentné body). V medziročnom porovnaní hlási významné zlepšenie Spracovateľský priemysel – o 15 percentných bodov.
Porovnanie podľa regiónov
Zamestnávatelia v troch zo štyroch regiónov predpovedajú na nasledujúci štvrťrok pozitívne náborové prostredie. Najsilnejší trh práce sa očakáva na Západnom Slovensku (+13 %) a v Bratislave (+10 %). Zamestnávatelia na Východnom Slovensku očakávajú slušné náborové prostredie (+4 %) a Index na Strednom Slovensku je utlmený (0 %). Oproti minulému štvrťroku náborové plány poklesli vo všetkých štyroch regiónov, predovšetkým na Východnom Slovensku (o 8 percentných bodov). V medziročnom porovnaní sa náborové plány zlepšili v troch regiónoch, najmä na Západnom Slovensku a v Bratislave (o 9 percentných bodov), no poklesli na Strednom Slovensku o 2 percentné body.
Porovnanie podľa veľkosti podnikov
Zamestnávatelia v dvoch zo štyroch kategórií podnikov očakávajú v nasledujúcom štvrťroku nárast počtu pracovných síl. Najaktívnejšie náborové prostredie sa opäť očakáva vo veľkých podnikoch s viac než 250 zamestnancami (+31 %). Zamestnávatelia v stredne veľkých podnikoch s 50 – 249 zamestnancami očakávajú negatívne náborové plány (-1 %), rovnako ako malé podniky s 10 – 49 zamestnancami (-3 %). Mikropodniky s menej než 10 zamestnancami hlásia opatrne optimistický Index v hodnote +2 %. Oproti minulému štvrťroku sa náborové plány zlepšili o 3 percentné body vo veľkých podnikoch, no vo zvyšných troch kategóriách poklesli, hlavne v stredných (o 13 percentných bodov) a v malých podnikoch (o 12 percentných bodov). V medziročnom porovnaní sa Index významne zlepšil vo veľkých podnikoch (o 15 percentných bodov), no zamestnávatelia v stredných podnikoch hlásia pokles o tri percentné body.
Globálny pohľad
V 36 zo 42 skúmaných krajín a oblastí sa uchádzači o zamestnanie stretnú s rôznou mierou pozitívnych náborových aktivít. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom náborové plány zosilneli v 15 krajinách, no poklesli v 20. V medziročnom porovnaní sa náborové prostredie zlepšilo v 16 krajinách a oblastiach a zoslablo v 21. Najoptimistickejšie náborové plány hlásia zamestnávatelia v Indii, na Taiwane, v Japonsku, Spojených štátoch a Rumunsku. Najslabšie a jediné negatívne hodnoty Indexu hlási Brazília, Taliansko, Francúzsko, Grécko a Fínsko.